Domácí hospicová péče obvykle není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, funguje z darů a příspěvků pacientů a jejich rodin. Proplácení péče umožnil od roku 2015 pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny. Funguje dva roky. S výsledky není spokojen Robert Huneš, viceprezident Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče.
"Výsledky jsou negativní, protože pilotní projekt je nastaven tak, že je péče přes tento projekt dostupná jen ve velkých městech. To znamená, že přibližně dvě třetiny populace v České republice na tento typ péče nedosáhnout."
Proč na péči nedosáhnou?
"V malých městech nebo ve venkovském prostředí, kde žije spousta obyvatel, musíte podle projektu také splňovat vysoké personální požadavky. Jednak na sestry, navíc musíte mít v týmu paliativně atestovaného lékaře, kteří v České republice akutně i chronicky nejsou. Věcně to není potřeba, ale projekt s tím nadsazeně počítá. Vůbec není možné ty týmy postavit a ufinancovat."
Takzvaná paliativní péče se týká pacientů, u kterých už byla ukončena aktivní léčba a lékaři nepředpokládají dožití delší než půl roku. Zásadní je v takových případech vedle léčby bolesti, a dalších příznaků nemoci, řešení psychologických, sociálních a duchovních potřeb nemocných i jejich rodin.
Celý článek zde: http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/v-cesku-chybi-asi-70-mobilnich-luzkovych-hospicu